31 października 2024 r. wygasną pozwolenia na procedury uproszczone stosowane w wywozie towarów poza UE. Od tego dnia przedsiębiorcy będą musieli dokonywać zgłoszeń celnych eksportowych w procedurze standardowej. Wdrożony zostanie także nowy system do obsługi zgłoszeń celnych wywozowych AES /ECS2 PLUS.
W momencie wejścia AES/ECS2 PLUS wygasną z mocy prawa wszystkie pozwolenia na wpis do rejestru zgłaszającego w wywozie realizowane na zasadzie procedury w miejscu. Przedsiębiorcy nie będą mogli także samodzielnie zakładać zamknięć celnych i dokonywać konsolidacji/przeładunku towarów.
Wielu przedsiębiorców posiadających pozwolenia na miejsce uznane (MU) jest zmuszona wystąpić z wnioskiem do organu celnego i zmianę w pozwoleniu.
Jeżeli przedsiębiorca w decyzji o uznaniu miejsca miał ogólny zapis, że może być ono wykorzystywane do realizacji procedury wywozu/formalności wywozowych związanych z wyprowadzeniem towaru poza UE (bez odniesień do procedury uproszczonej w miejscu), to będzie mógł po 31.10.2024 r. wskazywać numer tego miejsca, jako lokalizację towaru w zgłoszeniu standardowych.
Jeśli zapisy w decyzji nie były tak ogólne i nawiązywały do pozwolenia na wpis do rejestru zgłaszającego, to konieczne jest złożenie wniosku o zmianę pozwolenia w zakresie wpisania do decyzji możliwości obsługi zgłoszeń standardowych, stosowania zamknięć urzędowych oraz ewentualnie możliwości dokonywania konsolidacji po spełnieniu wszystkich warunków podmiotowych i przedmiotowych.
Organy celne rekomendują przedsiębiorcom, którzy chcą korzystać z automatycznej obsługi zgłoszeń celnych w wywozie staranie się o status AEOF, a nie tylko AEOC.
Cytując wypowiedź z konferencji z 15.03.2024 r.: „ponieważ w wywozie występują ryzyka związane nie tylko z zapewnieniem zgodności z przepisami prawa, ale także z bezpieczeństwem i ochroną – dlatego rekomendujemy, aby w kontekście przyszłej automatyzacji, eksporterzy starali się o status AEOF.”